Alüminyum cephe kaplamaları günümüzün modern mimari yapılarında adından sıklıkla söz ettirmiştir. Alüminyumun fiziksel ve kimyasal özellikleri bazı alındığında inşaat sektöründe yer alması kaçınılmaz olmuştur. Çünkü oldukça fonksiyonel ve estetik bir görünüme sahip olan alüminyum farklı kullanım alanları noktasında esnek bir yapıya sahiptir. Bu esneklik yapıların çeşitli boyutlarda, eğrilerde ve şekillerde sağlanabilmesini olanaklı hale getirmiştir.

Artık birçok yapıda bakır veya çeliğin yerine alüminyum almıştır. Alüminyum cephe kaplamalarının avantajı nedeniyle binaların tasarımı ve inşasında tercih sebebi olmuştur. Alüminyum cephe kaplamalarının avantajlarını özelliklerinden yola çıkarak inceleyelim.

Maliyet Avantajı

Alüminyum inşaat sektöründe kullanılan metaller arasında en ekonomik maliyet olanağını sunar. Hem görünümü hem maliyeti açısından kullanıcılara büyük faydalar sağladığı için özellikle yapı sektöründe sıkça kullanılır.

Alüminyumun Hafifliği

Alüminyum çelikten 3 kat daha hafif bir metaldir. Bu durum uçak ve otomotiv gibi sektörlere fayda sağladığı gibi inşaat sektörüne büyük avantajlar sağlamıştır. Bu avantajı çelik cephe sistemlerinden daha kolay bir kuruluma sahip olmasıyla açıklayabiliriz. Dolayısıyla hem kurulumunun kolay olması hem de maliyet açısından ucuzluk sağlaması inşaat sektörünün vazgeçilmez elemanlarından biri haline gelmesini sağlamıştır.

Olumsuz Hava Şartlarına ve Koronozyona Dayanıklıdır

Alüminyum metal kaplaması oksitten oluşur. Oksit kaplama sayesinde koronozyon ve diğer tehlikeli hava koşullarına sağlam bir direnç gösterir. Binalar için en kritik ve önemli olan özelliği aslında buradan gelir. Çünkü binalarda asıl istenilen dayanıklılık ve uzun vadede kullanılabilme gibi özelliklerdir. Bu noktada olası hava şartlarına karşı dayanıklı bir yapı malzemesi arıyorsanız, alüminyum cephe kaplamaları ile bunu sağlayabilirsiniz.

Alüminyum Esnek Bir Elementtir

Alüminyum kolay şekil alabilen, bükülebilen bir yapıya sahiptir. Yapısal özelliğinden kaynaklı olarak sağladığı elastikiyet ve esneklik istenilen cephe kaplaması tasarımına ulaşmanızı kolaylaştırır. Dolayısıyla standardın dışına çıkarak, daha özel bir cephe kaplaması yapmak isteyenler için bu özelliği son derece fonksiyoneldir.

Alüminyum Çevre Dostudur

Alüminyumun çevre dostu olmasını sağlayan en büyük özelliği geri dönüşümünün kolay olmasıdır. Bu geri dönüşüm kalitesinden ödün vermeden gerçekleşir. Çünkü çok az bir enerji ile geri dönüşümü gerçekleşir. Bu da kalitesini korumasına yardımcı olur. Bu tür özellikleri alüminyum cephe kaplamalarının avantajı olarak kullanıcı dostu bir yapı malzemesi olmasını sağlamıştır.