Cephe ürünleri ve buna yönelik çalışmalar yapı sektöründe dünyada çok geniş bir yer kaplar. Bununla birlikte dünyanın önde endüstri konularından birini oluşturur. Alüminyumun cephe sektöründeki yeri de yapı endüstrisi alanında dikkate değer bir konuma sahiptir.  Alüminyum diğer elementlerden önemli ölçüde ayrışmış ve farklı özellikleri içinde barındırmış bir elementtir. Dolayısıyla mimari sektörde en yoğun kullanıma sahip olmuş ve en başarılı sonuçlara ulaşmayı başarmıştır.

Alüminyum fiziksel özellikleri itibariyle diğer elementlerle kolayca alaşım olabilir. Bu farklı alaşımları sayesinde yüksek dayanıma sahip olup, hafiflik ve kolay işlenebilir özellikleri kazanmıştır. Birçok avantajı içinde barındıran alüminyum cephe sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer almıştır.

Alüminyumun Cephe Sektöründe Kullanım Alanları

Alüminyum giydirme cephe noktasında inşaat sektöründe adından sıklıkla söz ettirir. Mimari tasarımların en önemli unsurlarından birini oluşturan alüminyum cephe sektörünün tasarımına kalite, işlevsellik ve çok yönlü avantajları sunar.

Alüminyum giydirme cephe, alüminyum pencere, alüminyum kapı doğramaları ve sistemleri, alüminyum ışıklık sistemleri, seramik cephe kaplama sistemleri gibi alanlarda kullanılır.

Alüminyum doğrama sistemleri, genellikle menteşeli pencere ve kapı doğramaları noktasında yaygındır.

Alüminyum giydirme cepheleri birkaç farklı kullanım alanıyla kullanıcıları karşılar. Bunlar;

  • Strüktüel silikonlu alüminyum stick cephe sistemi
  • Kasetli strüktüel silikonlu alüminyum stick cephe sistemi
  • Yarı kapaklı alüminyum stick cephe sistemi (Two side)
  • Alüminyum panel cephe sistemleri
  • Kapaklı alüminyum cephe sistemleri
  • Çift cephe sistemleri
  • Özel dizayn cepheler
  • Panaromik cam cephelerdir.

Alüminyumun Cephe Kullanımındaki Avantajları

Alüminyum cephe kullanımı son derece yaygındır. Bunun temel sebebi alüminyumun yapısal özelliklerinin sunduğu birtakım avantajlardan kaynaklanmaktadır. Alüminyum doğrama sistemleri ısı yalıtımı, hava ve su sızdırmazlık performansı noktasında büyük avantajlar sağlar. Dış ortam sesinin minimum düzeyde hissedilmesi, gün ışığının ortama daha çok nüfuz etmesinin sağlanması, fonksiyonel olarak daha rahat bir kullanım sunması bu avantajların başında gelir.

Alüminyumun yapısı ve rengi cephe kullanımında estetik bir görünüm kazandırması da tercih edilme sebeplerinden birini oluşturur.

Alüminyum giydirme cephe kullanımı, alüminyum profil olarak görünmesine engel olur ve cam gibi görünümü sağlar. Dolayısıyla son derece şık ve estetik bir görünümü uygun maliyetlerle sağlamak alüminyum sayesinde mümkündür.