Cephe tasarımında cam seçim kriterleri göz önüne alındığında olmazsa olmaz ihtiyacımız korunma ihtiyacımızdır. Cepheler konforumuzu sağlayan temel bileşenlerden olduğu için birtakım özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunları 3 özellikte söyleyebiliriz: Sağlamlık, kullanışlılık ve estetik. Bunlar temel ihtiyaçlarımızı şekillendiren kıstaslardır. Dolayısıyla bu ihtiyaçları karşılamak için cephe tasarımında cam seçimi yaparız.

Günümüzün modern dünyasında mimari projelerde önemli görülen hususlardan biri çevre dostu yapılardır. Dolayısıyla yapı sektöründe cam seçim kriterlerinden bahsederken bu hususu göz önünde bulundururuz. Örneğin alüminyumun cephe tasarımında kullanılması bu ekolojik mimari için önemli noktalardandır. Tabii cam kullanımının önemi yalnızca bununla sınırlı değildir. Şimdi bu cam seçimi ile ilgili göz önünde bulundurmamız gereken kriterlere bir bakalım.

Camın Statik Dayanımı

Cam yapısı itibariyle aslında statik dayanımı yüksek bir malzeme değildi. Fakat gelişen teknolojinin yardımıyla farklı sistemlerle entegre edilerek dayanımı arttırılmıştır. Alüminyum profiller cam ağırlığı, bina yüksekliği ve rüzgar yükünün getireceği değerlerin hesaplanması ile seçilmelidir. Bu hesaplamalardan yola çıkılarak profillerin nasıl şekilleneceği belirlenir.

Yapım, Montaj ve Tadilat Kriteri

Cephe tasarımlarında seçilecek olan camların yapım, montaj ve tadilat kriterlerinin üzerinde durulması gerekir. Örneğin ağırlığı yüksek olan bir cam yapım ve montaj noktasında birtakım zorluklara sebebiyet verir. Cam cephe seçiminin bu özellikler dikkate alınmadan yapıldığı takdirde, kullanıcı konforunu sağlamayıp, aksine risk faktörleri meydana getirir.

Isı Kontrolü Sağlayan Camlar

Isı kontrolü sağlayan camlar kullanıcıların konforunu sağlamaya yöneliktir. Isıtma ve soğutma noktasında işlevselliği dengeleyen camlar seçilmelidir. Örneğin yaz mevsiminde cam cepheleri fazla ısınma yapar. Bu nedenle bu ısınmayı içine almayacak şekilde güneş ışınlarını kıran bir sistem ortaya konulmalıdır.

Su Geçirimi ve Nem Kontrolü

Dış cephede kullanılacak malzemelerin su ve neme karşı dayanıklı olması beklenir. Çünkü herhangi bir donma olayıyla karşılaştığımızda, donun çözünmesinin ardından malzemeler niteliksel olarak bozulma yaşamamalıdır. Ayrıca korozyon riskini ortaya çıkararak, istenen konforlu yaşamın önüne geçer. Bu nedenle su geçirimi ve nem kontrolünü en iyi yapan cephe camları seçilmelidir.

Dış Ortam Seslerine Karşı Koruma

Cam sayılarının arttırılması veya cam kalınlığının arttırılması dış ortam seslerine karşı koruma sağlar. Gürültüye karşı etkin koruma sağlayacak olan camlar seçilmeli ve yaşam konforundan ödün verilmemelidir.

Yangın Dayanımı

Binada ortaya çıkabilecek herhangi bir yangın esnasında yüksek ısıya dayanabilen, etrafa sıçrama yapmayacak bir cam seçimi hayati önem taşır. Camın niteliği ve ısı yalıtım malzemeleri yanıcı olmamalıdır.

Renk ve Işık Yansıtma

Kızıl ötesi, mor ötesi gibi ışınların dalga boylarını dikkate alarak cam seçimi yapılmalıdır. Kişilerin konforunun sağlanması için renkli camların tercih edilmesi en uygunudur. Her mekanın kendine özel aydınlatma özelliği vardır.

Hem ısı ve ışık kontrolü hem de estetik olarak cephe tasarımında cam seçim kriterleri göz önünde tutulmalıdır.