Kompozit levha diğer adıyla kompozit panel, politein adı verilen bir plastik maddesinin alüminyum levhalarla kaplaması ile oluşturulan yapı malzemesine verilen isimdir. Birden çok kaplama malzemesi niteliği sunan kompozit paneller doğal ahşap kaplama, marine kontrplak veya alüminyum plaka gibi malzemelerle kaplanır.

Binaların cephe kaplamasında taş veya beton gibi malzemeler günümüzde yerini alüminyum kompozit panellere bırakmaya başlamıştır. Hem fonksiyonel yapısı hem de estetik tasarımının getirdiği artılar nedeniyle yeni mimari yapıların görünümü bu şekilde oluşturulur.

Kompozit Levha Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Kompozit levha yapısal özellikleri bakımından sunduğu fonksiyonellik sayesinde ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan yapı malzemelerinden birini oluşturur. Bu levhaların her iki yüzeyi 0,50 mm, 0,30 mm, 0,21 mm gibi farklı kalınlıklarda olan alüminyumlardan meydana gelmiştir.

  • En önemli tercih sebeplerinden bazılarını hafif olması ve sağlam bir yapıda olması oluşturur. Sağlamlığı onarım gerektirmeyen bir işleve sahiptir.
  • Kompozit paneller esnek bir yapıdadır. Dolayısıyla kolay şekil alabildiği için kullanım alanları oldukça geniştir.
  • Olumsuz hava koşullarına karşın sağladığı direnç ve darbelere karşı dayanıklı yapısı en kritik özelliklerinden biridir.
  • Binalarda kullanıcıların konforunun sağlanması gürültü kirliliğinin minimum düzeye indirilmesiyle sağlanır. Kompozit levhalar bu noktada ısı ve ses yalıtımı yapmasıyla son derece işlevsel bir özellik sunar. Güneş ışınlarının fazla olduğu mekanlarda kullanıldığında sağladığı ısı yalıtımı da konfora etki eden pozitif özellikler arasında yer alır.
  • Temizlik ve bakım gibi ihtiyaçlara en iyi yanıtı veren kompozit levhalar kolay temizlenebilir niteliktedir.
  • Farklı renk seçeneklerin halihazırda bulunması çeşitli ortamlara ve konseptlere uygun olarak tasarlanabilir. Estetik ve şık görünüm bakımından fonksiyonel özellikleri arasındadır. Bu estetiğe katkı sağlamak adına özel renk ve istenilen ölçülerde üretilmesi de yapısal özelliklerinin sağladığı avantajlarındandır.

Kompozit Levha Kullanım Alanları Nelerdir?

Kompozit levha kullanım alanları, yapısal özellikleri göz önünde bulundurulduğunda çok geniş çaplı bir alana uygulanabilir. Genel kullanımı cephe giydirme kullanımı olmakla birlikte banka, otel, alışveriş merkezleri, metro istasyonları gibi mekanlarda da sıklıkla tercih edilir. Kompozit panellerin diğer sıklıkla tercih edildiği yerler arasında dekorasyon ve reklam panolarında gözlemleyebiliriz.